Nyheter

Fin start på 2025 - rent på området och sänkning av elpriset

 

250107

God fortsättning allesammans! De första dagarna på det nya året har bjudit både på lite solsken, men även en del snö. Vi går dock mot ljusare tider, då dagarna blir längre och nätterna kortare. Det känns hoppfullt. Trots detta så passar vi på att se över en del trasig utebelysning på våra miljöhus och vid garagenedfarterna den här veckan.

Med det nya året, så välkomnar vi också SBC, som var och städade på området för första gången den 2/1. Tremannatruppen som var här för att röja upp efter nyårsfirandet, konstaterade att det var väldigt rent här redan vid deras ankomst. Det fanns i princip inte ett spår efter nyårsraketerna, så en stor eloge till alla er som månar om området och har plockat undan skräpet.

 

250107

 

Per, Lassine och Musa från SBC på årets första städrunda.

 

Det nya året bjuder även på en sänkning av elpriset, från 2,20 kr/kWh till 1,875 kr/kWh. I det priset är allt inkluderat, dvs skatter, överföringsavgifter, elcertifikatsavgifter och fasta avgifter för elmätarna. Det går därför inte att jämföra det med spotpriserna, som är de som oftast nämns i massmedia. Spotpriserna utgör bara en del av den totala elkostnaden.